Karalamalar

Başarısızlık Korkusu ve Pozitif Kalma Üzerine

Hayat kolay değil. Her duruma karşı olumlu kalmak hiç kolay değil, bazen gereksiz bile. Yeri geldiğinde acıyı dolu dolu yaşamak ondan bir an önce kurtulmak için en iyi yol. Yine de depresyonun tüm dünyada bu denli arttığı günümüzde, kendimizi izleyip hayata bakışımızda bir mutsuzluk olduğunu kavramak çok kıymetli. Bu mutsuzluğun en sık görülen sebeplerinden biri başarısızlık korkusu. Görünürlüğün herkes için sosyal medya ile birlikte çok kolay olduğu bu yüzyılda, linç edilmek ve beğenilmemek günlük hayatımızın travmalarından biri haline geldi. Halbuki hiçbirimiz başkalarının konuştuğu, başkalarının düşündüğü kişiler değiliz. 

Vazgeçebilmek kitabında Guy Finley şöyle der:

“Korktuğunuz hiçbir zaman başka birisi değildi. Sizi her zaman korkutan tek şey, bu kişi hakkındaki kendi düşünceleriniz. Evet, korkuyu hissettiniz, ancak korku size ait değildi ve sizden daha güçlü birine karşı da değildi. Hissettiğiniz korku, onun sizin hakkınızda düşündüğünü düşündüğünüz şeyde.”

Nasıl göründüğümüz kim olduğumuzdan daha kıymetli değil. Bunun farkında olmadan mutlu olmak ve pozitif kalmak zor. Kişisel gelişim öğretileri her ne kadar çoğunlukla uygulamaya geçirilemeyecek şeyler olsa da pozitif kalmak üzerine hızlıca aksiyona geçebileceğiniz egzersizler mevcut. 

Kaçmayın: Hemingway yazmayı o gün içinde en iyi hissettiği yerde bırakırmış çünkü kötü bir noktada bırakırsa tüm gece kafasında dönüp dururmuş ve ilerletemezmiş. Yaptığınız bir hatanın üzerine gidip onu içinize sinecek noktada bitirmek, ondan kaçıp ne olacağını beklemenizden kat be kat daha iyi. Bir gece uyuyamamaktansa bir iki saat içinde doğru olanı yapmanız sonucu ne olursa olsun rahat bir nefes almanızı sağlayacaktır. 

Büyük Resmi Görün: Hızlıca bir şeylere ulaşamamak çoğunlukla mutsuzluğa sebep olur. Bugün çok büyük bir probleme sebep olduğunu düşündüğünüz şey o kadar da büyük değil. Hayatta hiçbir şey o kadar büyük değil. Yaptığınız şey büyük resimde size iyi dönecekse ya da sadece sizin hayalinizse birkaç dakikalığına kimin ne düşündüğünü unutun. Çıkıp bir yürüyüş yapın ve kendiniz için ne kadar kıymetli bir adım attığınızı düşünün.

Kabul Edin: Yaşanması gereken yaşanacaktır. Siz henüz gerçekleştirmeden üzülerek bunu değiştiremezsiniz. İllet bir hastalığa sahip bir yakınınız varsa ona her baktığınızda üzülmek yerine kalan vakti iyi geçirmeye odaklanın. Zamanı gelirse o acıyı yaşayacaksınız zaten. Bir hata yaptıysanız özür dileyin. İnsan kaybetmekten, karakterinizden ödün vermekten daha kıymetli olmamalı iki kelime. Geliştirmeniz gereken bir özelliğiniz varsa inat etmeyin, kabul edin ve işe koyulun. Zaman akıp gidiyor, bir yıl sonra hala o özelliği kazanamamayı düşünmek yerine “denedim olmadı”, “denedim bu kadar oldu” demek daha iyi hissettirir. 

Birilerine Elinizi Uzatın: Dışarıda zor hayatlar yaşayan çok insan var. Yiyecek ekmek bulamayan, okuyacak kitap bulamayan, ailesini kaybetmiş, amansız bir hastalıkla mücadele eden ve daha birçokları. Birilerine yardım etmek artık çok kolay. 50 liralık bir bağış, bir vakfı ziyaret ya da sosyal medyada bir bağış kampanyasını duyurmak bile artık el uzatabilmek için yeterli. O günkü probleminiz ne olursa olsun, birine yardım etmek size birçok şeyin veremeyeceği hazzı verecektir. 

Ne zaman pozitif kalmak dense aklıma düşen çok sevdiğin bir video var. Onu da aşağıda paylaşıyorum. 4. Evre akciğer kanseri olan ve geçen yılın başında vefat eden Emily Levine,  TED konuşmasında gerçeklikle barışmaya değiniyor. Diyor ki:

 “Şunu da söylemeliyim, bunu inanılmaz bir nankörlük olarak görüyorum. Size olağanüstü bir hediye veriliyor: hayat… ama siz Noel Baba’dan Rolls Royce araba istemişsiniz de onun yerine salata karıştırıcısı gelmiş gibisiniz. “

Mutlu olmak mutsuz olmaktan daha zor. Emek istiyor gülmek, gülümsetmek. Size bugün derin bir nefes alıp kendinizi mutlu etmek için emek harcamanızı öneriyorum. Başkaları için yaptığınız fedakarlıkları düşünün ve kendiniz için ne kadar az şey yaptığınızın farkına varın. 

Sevgiyle, umutla, mutlulukla kalın.  

Kitap Linki: Vazgeçebilmek, Guy Finley

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

<span>%d</span> bloggers like this: