Asi Kızlara

“Asi Kızlara” Köşesinden Merhaba! İlk Kitap Önerisi: Pippi Uzunçorap

Atamızın istediği fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesilleri yetiştirmek hiç kolay değil artık. Çocuk doğurmakla çocuk yetiştirmek birbirinden çok uzaklaştı. Nesil devam ettirmek nesil yetiştirmekten daha kıymetli. Dünyaya çocuk getirmeyi bencillik olarak görenlere kızmamak lazım.

Yaşamayı unutan, hiç bilmeyen ya da yanlış bilen annelerin babaların; kendi yaşayamadıklarını yaşatmak istedikleri, yapamadıklarını bekledikleri, kendi doğrularını dayatmak istedikleri ya da başkasının özgürlüğüne saygı yerine bencilliği dayattıkları çocukların Ulu Önder’in öğretmenlerden beklediği nesiller yaratma hayaline yaklaşma ihtimali var mı?

Susturmak için tabletlerden telefonlardan medet ummak; okulu, çocuğu uzaklaştırmak ve ehlileştirmek için bir kaçış olarak görmek; oturup sohbet etmek yerine çocuk her iletişim kurmak istediğinde başka şeylerle ilgilenmek bencillik değil mi?

Doğurmak mı mucize, yoksa yetiştirmek mi kıymetli olan?

Tüm bunlardan mahrum yetişen kız çocuklarının bunlara sahip anneler olup bu bakış açısında kız çocuklar yetiştirme ihtimali kaç? Kaç kız çocuğunun idolü kendi annesi? Kaçı kurduğu hayalleri yapabileceğine inanıyor? Kaçı kendinde büyük hayaller kurma, sesini duyurma, fikrini söylemekten çekinmeme cesareti buluyor? Kaçı bulunduğu şartları, yaşadığı hayatı değiştirmek için gerekli güveni, azmi kendinde buluyor?

Bu köşe; yapılabilecek bir şeyler olduğuna inanan kız çocukları, kızına yol arkadaşı olmak isteyen koca yürekli babalar ve anneler ve bir kız çocuğunun hayatına dokunmak isteyen herkes için. İstediğim, dünyanın her yerinden ve her yaştan kız çocuğunun hikayesini ve onları bulabileceğiniz kaynakları bir arada toplamak. Bazen de naçizane kendiniz için ilham kaynağınızı, ruhunuzdaki kanatları bulmaya vesile olmak.

Hazırsanız köşenin ilk yazısı ile başlayalım… 🙂

 Kızına “Kitap oku!” demek yerine birlikte kitap okumayı tercih eden harika ebeveynlerdensiniz ve uyanmak için prens tarafından öpülmesi gereken prenses hikayelerinden haz etmiyorsanız kitap bulmanın hiç de kolay olmadığını fark etmişsinizdir. Tam böyle bir arayıştayken bulduğum kitaplardan biri Pippi Uzunçorap. Astrid Lindgren’in 1945’te yarattığı Pippi isimli kızıl saçlı, asi ruhlu, çok güçlü, çok eğlenceli bir kız çocuğunun hikayelerini anlatıyor. 3 kitaptan oluşan seride Pippi eğlenceli bakış açısı ve yaptıklarıyla hem kız hem erkek çocuklarının, hatta sizin de çok seveceğiniz bir macera arkadaşı olabilir.

Kahramanımızn renkli dünyasını ve güçlü duruşunu daha iyi anlamanız için serinin ikinci kitabından bir anekdot paylaşayım sizinle.

Bir parfümerinin önüne geldiler. Vitrinde, kocaman bir kavanoz çil kremi vardı, yanında da karton bir levha: ÇİLLERİNİZDEN RAHATSIZ MISINIZ?

            “O levhada ne yazıyor?” diye sordu Pippi. Okula gitmediğinden okuması biraz kıttı.

            “Çillerinizden rahatsız mısınız? Yazıyor,” dedi Annika.

            “Bak sen,” dedi Pippi düşünceli bir ifadeyle. “Demek öyle. Böylesi nazik bir soruya, nazik bir cevap vermek gerekir. Haydi, içeri giriyoruz!”

Kapıyı açıp içeri girdi. Annika ile Tommy  de onu izlediler. Tezgahın arkasında yaşlı bir kadın vardı. Pippi doğrudan ona yöneldi.

            “Hayır,” dedi kararlı bir ifadeyle.

            “Ne istemiştin?” diye sordu kadın.

            “Hayır,” dedi Pippi bir kez daha.

            “Ne demek istediğini anlayamadım,” dedi kadın.

            “Hayır, çillerimden rahatsız değilim,” dedi Pippi.

Yaşlı kadın şimdi anlamıştı. Pippi’nin yüzündeki çillere bir göz attıktan sonra, “Ama evladım, bütün yüzün çil kaplı ya!” dedi.

            “Evet,” dedi Pippi, “ama beni rahatsız etmiyorlar. Onları seviyorum! Günaydın!”

Tam dükkandan çıkarken kapıda durdu, geriye dönüp bağırdı: “Ama bir gün elinize çil artırıcı bir krem geçerse bana yedi-sekiz kavanoz gönderebilirsiniz.”

Ne adalet dağıtmak ama! Farklılıklarını özgüvenle taşımak, güzellik kalıplarının bu kadar keskin çekildiği günümüzde, zor olduğu için daha da kıymetli. Özgüvenin gerçek güzellik ve güzelliğin gerçek kaynağı olduğunu unutmayalım, öğretelim, bol bol hatırlatalım. Aslan Pippi’ye selam olsun!

Kitabı olmak isterseniz Kitap Koala linkini aşağıda bulabilirsiniz. Elimden geldiğinde kitap önerilerini bu siteden vereceğim. Sola Unitas Akademi’nin kurduğu bir e-ticaret sitesi olan Kitap Koala, elde ettiği gelirin bir kısmını hayvan tedavileri, mama yardımları ve kitap yardımları için ayırıyor. Web sitelerinden daha detaylı bilgiye ulaşabilirseniz.

Pippi Uzunçorap Serisini Kitap Koala’dan satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sevgiyle,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

<span>%d</span> bloggers like this: